Karolina
26 kwietnia 2020
IMG_4150-e1587667472531-1280x1707.jpg

Mobilizacja stawu skokowego.

Jak bardzo ważna jest nasza stopa i jej mobilność w pływaniu?

Odpowiadając krótko na to pytanie: bardzo!

Można by śmiało napisać, że tak samo jak biodro o którym już wspominaliśmy –

Podczas pływania np. stylem dowolnym nasza noga pracuje od biodra aż po samą stopę, dlatego tak ważne jest aby nie zaniedbać stawu skokowego i również skupić się na jego funkcjonalności.


Karolina
7 kwietnia 2020
bark.png

 

 

 

 

 

 

 

Jak ważny w życiu człowieka jest staw ramienny przekonał się każdy, kto chociaż raz borykał się z jego bólem. Ból w obrębie tego stawu wyklucza nas z bardzo wielu ćwiczeń oraz ulubionych aktywności fizycznych.

Co zatem robić by możliwie jak najbardziej zmniejszyć ryzyko kontuzji?

W tym artykule postaram się pokazać kilka ćwiczeń wzmacniających oraz zwiększających zakres ruchów w stawie barkowym. Ćwiczenia te są proste do wykonania, mimo to, szczególnie te z kategorii wzmacniających są często pomijane, dlatego warto poświęcić im chwilę.


Karolina
29 marca 2020
IMG_3783-e1585492947704-1280x1707.jpg

BIODRO. Jak ważne jest w naszym życiu, w naszym ruchu, samopoczuciu? Biorąc pod uwagę fakt, że jest to jeden z największych stawów w naszym ciele, idzie w parze ze stwierdzeniem… staw biodrowy odgrywa bardzo ważną rolę!

Nie ma znaczenia czy masz pracę siedząca, aktywną czy leźącą 😉 Ruszaj się, ruszaj i jeszcze raz ruszaj!

Dziś skupimy się jak to zostało wspomniane w tytule, stawem biodrowym. Na wstępie zadajmy sobie pytanie – po co nam jest w ogóle ten staw? Jakie są jego funkcje?


Karolina
26 marca 2020
IMG_3703-1280x1707.jpg

Styl dowolny inaczej mówiąc KRAUL. Twój ulubiony styl, czy raczej na samą myśl dostajesz dreszczy? 😉

Jeśli pływanie kraulem, mimo wielu prób sprawia, że po jednej długości najchętniej wróciłbyś do szatni, to ten artykuł jest dla Ciebie!

Oczywiście jeśli pragniesz opanować ten styl, to cudów nie ma i swoje trzeba przepłynąć. Pomocne są różnego rodzaju ćwiczenia, ale o tym jakie ćwiczenia wykonywać żeby kraul stał się przyjemnością, dam znać w kolejnych wpisach. Nie mniej jednak unikając pewnych błędów powinno być Ci łatwiej…


Jacek
11 września 2018
5-1280x960.jpg

Chcesz zacząć przygodę z pływaniem, ale nie do końca masz pomysł jak to zrobić, żeby owa przygoda nie skończyła się przedwcześnie? W kilku prostych krokach spróbuję wskazać od czego należałoby zacząć.


Jacek
11 września 2018
Lucja-1280x776.jpg

Zacznijmy od odrobiny teorii. Pływalność jest to zdolność do unoszenia się na powierzchni wody. Wpływa na nią przede wszystkim budowa morfologiczna, inaczej mówiąc gęstość, która zależy od stosunku tkanki kostnej, mięśniowej i tłuszczowej. Im wyższa jest gęstość ciała pływaka, tym trudniej będzie utrzymać ciało na powierzchni wody w bezruchu… I tu mała rada dla dorosłych mężczyzn, którzy mają częściej większą gęstość ciała niż kobiety i dzieci…może być tak, że ciężko jest Wam utrzymać nogi przy powierzchni wody w bezruchu…ale nie zniechęcajcie się tym już na samym początku! Na Wasze szczęście, zupełnie inaczej jest z tą pływalnością podczas ruchu 😉


Jacek
11 września 2018
Julka-e1535443478406-1280x960.jpg

Oddychanie podczas pływania – ktoś może zapytać, co w tym trudnego? A jednak… okazuję się, że umiejętność swobodnego oddychania na lądzie (czego wszystkim życzę =D), nie przekłada się na płynny oddech w środowisku wodnym. Przyczyny są różne, poczynając od tego, że gęstość wody jest ok 800 razy większa niż powietrza, co zwiększa opór przy wydechu. Z reguły jednak sam wydech do wody, jeśli stoimy mając grunt pod nogami bądź trzymamy się ściany, nie stanowi problemu. W takim razie skąd u początkujących adeptów problemy z tą pozornie łatwą czynnością, którą wykonujemy nieprzerwanie od dnia narodzin?